Wusthof Classic 3.5 Inch Serrated Parer
WÜSTHOF'S best-selling collection for generations, CLASSIC full-tang knives are precision-forged from a single piece of an exclusive high-carbon stainless steel. CLASSIC knives feature a new handle design made of a highly durable synthetic material – Polyoxymethylene (POM) – which has a tighter molecular structure to resist fading and discoloration.
Product Highlights:
Precision-forged from a single blank of high carbon stainless steel
Full tang that is triple riveted to the handle for precise control
Precision Edge Technology (PEtec) yields a blade that is 20% sharper with twice the edge retention.
Comfortable and highly-durable polyoxymethylene (POM) handle with a traditional look and feel, stickered with our red Trident logo
Full bolster and finger guard
SKU
17831
$95.00
WÜSTHOF'S best-selling collection for generations, CLASSIC full-tang knives are precision-forged from a single piece of an exclusive high-carbon stainless steel. CLASSIC knives feature a new handle design made of a highly durable synthetic material – Polyoxymethylene (POM) – which has a tighter molecular structure to resist fading and discoloration.
Specifications
Handle
| Length | 3.5 in |
| Material | Resilient Synthetic Handle, Riveted |
Production
| Method | forged |
| Rockwell hardness | 58 HRC |
Blade
| Length | 3.5 in |
| Width | 0.8 in |
Good For
| Vegetables, Garnishing, Peeling, Detail work |
Cutlery
| Type | Paring knife |
| Series | Classic |
| Color | Black |
Write Your Own Review
