Wusthof Classic 6" Chef's Knife
Heavy 6-inch blade superior for chopping, slicing, and dicing
Thick bolster gives this knife perfect balance and makes gripping more secure
SKU
5579
$135.00
Specifications
Handle
| Length | 4.409 in |
| Material | Resilient Synthetic Handle, Riveted |
Production
| Method | forged |
| Rockwell hardness | 58 HRC |
Blade
| Length | 6.299 in |
| Width | 1.575 in |
Good For
| Cabbage, Fish, Fruit, Herbs, Meat, Vegetables |
Cutlery
| Type | Chef's knife |
| Series | Classic |
| Color | Black |
Write Your Own Review
