Wusthof Classic 7 inch Nakiri Knife
WÜSTHOF'S best-selling collection for generations, CLASSIC full-tang knives are precision-forged from a single piece of an exclusive high-carbon stainless steel. CLASSIC knives feature a new handle design made of a highly durable synthetic material – Polyoxymethylene (POM) – which has a tighter molecular structure to resist fading and discoloration.
SKU
42499
$170.00
Specifications
Handle
| Length | 4.4 in |
| Material | Resilient Synthetic Handle, Riveted |
Production
| Method | forged |
| Rockwell hardness | 58 HRC |
Blade
| Length | 7 in |
| Width | 1.9 in |
Good For
Cabbage, Fruit, Head of lettuce, Herbs, Vegetables
Cutlery
| Type | Nakiri |
| Series | Classic |
| Color | Black |
Write Your Own Review
