Wusthof Classic 7 inch Santoku, Coral Peach
What a Chef's knife is for European kitchens, the Santoku is for Japan and the whole of Asia: so versatile in shape, weight and edge that it can be used for mincing and chopping herbs, vegetables and fruit as well as for preparing fish and meat. The sharp blade of a Santoku allows anything from regular to wafer-thin cuts - it is therefore now indispensable in kitchens all around the world.
SKU
49828
$170.00
Specifications
Handle
| Length | 4.409 in |
| Material | Resilient Synthetic Handle, Riveted |
Production
| Method | forged |
| Rockwell hardness | 58 HRC |
Blade
| Length | 6.693 in |
| Width | 1.807 in |
Good For
| Cabbage, Fish, Fruit, Head of lettuce, Herbs, Meat, Dry or semi-dry sausage, Vegetables |
Cutlery
| Type | Santoku |
| Series | Classic Color |
| Color | Coral Peach |
Write Your Own Review
