Wusthof Ikon 6 in Sandwich Knife
Sandwich knives are a utility that does it all. Small enough to peel yet large enough to slice a great choice when the paring knife just isn't long enough. Wusthof Classic Ikon is a culmination of all the best features of each of the Wusthof knife lines. The combined riveted handle design is combined with a contoured shape to add comfort and control. The forward partial bolster is designed so you can sharpen the complete length of the blade. This bolster is also curvered inwards to allow your fingers greater control while holding the knife by the blade.
SKU
27677
$170.00
Specifications
Handle
| Length | 4.409 in |
| Material | Resilient Synthetic Handle, Riveted |
Production
| Method | forged |
| Rockwell hardness | 58 HRC |
Blade
| Length | 6 in |
| Width | 1 in |
Good For
| Breads, Fruits, Cakes, Carving |
Cutlery
| Type | Utility knife |
| Series | Classic Ikon |
| Color | Black |
Write Your Own Review
