Wusthof Classic 4-Piece Steak Knife Set, Purple Yam
WÜSTHOF's extra-sharp blade with a plain edge: this knife not only does a good beef steak justice, but also cuts all other types of meat without tearing the fibers. It should therefore always be on the table when meat is on the menu.
Forged from one piece of specially tempered high carbon steel to ensure outstanding strength with long-lasting, extreme sharpness. The WÜSTHOF Classic 4-Piece Steak Knife Set includes four (4) WÜSTHOF Classic 4 1/2" Steak Knives.
SKU
49831
$325.00
Specifications
Handle
| Length | 3.858 in |
| Material | Resilient Synthetic Handle, Riveted |
Production
| Method | forged |
| Rockwell hardness | 58 HRC |
Blade
| Length | 4.724 in |
| Width | 0.787 in |
Good For
| Fillet, Meat, Roast, Steak |
Cutlery
| Type | Steak knife set of 4 |
| Series | Classic Color |
| Color | Purple Yam |
Write Your Own Review
