Wusthof Classic 8 inch Chef's Knife, Purple Yam
The Original chef's knife is iconic, withstanding the test of time, and maturing with quality and style. Unmatched in design and quality, the WÜSTHOF Classic 8" Chef's Knife is the all-rounder - perfect for mincing, chopping, or cutting meat, fish, fruit, and vegetables. This chef's knife is an active participant in many kitchen tasks, makes food prepping pleasurable, and should be a part of every professional chef and home cook’s basic equipment.
SKU
49822
$170.00
Specifications
Handle
| Length | 4.528 in |
| Material | Resilient Synthetic Handle, Riveted |
Production
| Method | forged |
| Rockwell hardness | 58 HRC |
Blade
| Length | 7.874 in |
| Width | 1.85 in |
Good For
| Cabbage, Fish, Fruit, Head of lettuce, Herbs, Meat, Vegetables |
Cutlery
| Type | Chef's knife |
| Series | Classic Color |
| Color | Purple Yam |
Write Your Own Review
