Wusthof Classic 6 inch Utility Knife
WÜSTHOF’S best-selling collection for generations, CLASSIC full-tang knives are precision-forged from a single piece of an exclusive high-carbon stainless steel. CLASSIC knives feature a new handle design made of a highly durable synthetic material – Polyoxymethylene (POM) – which has a tighter molecular structure to resist fading and discoloration. The CLASSIC 6" Utility Knife is smaller than a cook’s knife but larger than a paring knife, making it the perfect knife for magnitude of tasks. A utility knife is much like a versatile paring knife and is perfect for mincing shallots, onions and herbs as well as cutting vegetables or cutting small meats.
SKU
4682
$115.00
Specifications
Handle
| Length | 4.3 in |
| Material | Resilient Synthetic Handle, Riveted |
Production
| Method | forged |
| Rockwell hardness | 58 HRC |
Blade
| Length | 6 in |
| Width | 1 in |
Good For
Fruit, Ham, Meat, Roast, Dry or semi-dry sausage, Vegetables
Cutlery
| Type | Utility knife |
| Series | Classic |
| Color | Black |
Write Your Own Review
