Wusthof Classic 5 inch Serrated Knife, White
The perfect companion for preparing your packed lunch or at brunch: thanks to its fine serrated edge, this utility knife not only cuts cleanly through rolls without tearing, but it is also suitable for vegetables (such as firm tomatoes), fruit, or dry sausage. This makes it an integral part of sandwich preparation and of the brunch table setting, ideally found alongside our Cheese Knife.
SKU
49841
$115.00
Specifications
Handle
| Length | 3.858 in |
| Material | Resilient Synthetic Handle, Riveted |
Production
| Method | forged |
| Rockwell hardness | 58 HRC |
Blade
| Length | 5.512 in |
| Width | 0.787 in |
Good For
| Bread roll, Firm and softer fruit & vegetables, Pizza |
Cutlery
| Type | Serrated utility knife |
| Series | Classic |
| Color | White |
Write Your Own Review
