Wusthof Classic 9 inch Double Serrated Bread Knife, White
WÜSTHOF's precise, double-serrated edge makes a clear difference with this bread knife: in contrast with a single-serrated edge, this knife has serrations within the serrations, meaning that it remains sharp for longer, requires less pressure and is suitable for very precise, smooth cuts. Bread with a hard crust is not crushed when sliced with this double-serrated blade, while bread with a soft crust is also sliced cleanly, without any tearing of the delicate surface.
SKU
49842
$150.00
Specifications
Handle
| Length | 4.409 in |
| Material | Resilient Synthetic Handle, Riveted |
Production
| Method | forged |
| Rockwell hardness | 58 HRC |
Blade
| Length | 9.055 in |
| Width | 1.221 in |
Good For
| Bread, Bread roll, Cabbage, Head of lettuce, Pies/cakes |
Cutlery
| Type | Bread knife |
| Series | Classic |
| Color | White |
Write Your Own Review
