Wusthof Classic 7 inch Santoku, White
What a Chef's knife is for European kitchens, the Santoku is for Japan and the whole of Asia: so versatile in shape, weight and edge that it can be used for mincing and chopping herbs, vegetables and fruit as well as for preparing fish and meat. The sharp blade of a Santoku allows anything from regular to wafer-thin cuts - it is therefore now indispensable in kitchens all around the world.
SKU
49843
$170.00
Specifications
Handle
| Length | 4.409 in |
| Material | Resilient Synthetic Handle, Riveted |
Production
| Method | forged |
| Rockwell hardness | 58 HRC |
Blade
| Length | 6.693 in |
| Width | 1.807 in |
Good For
| Cabbage, Fish, Fruit, Head of lettuce, Herbs, Meat, Dry or semi-dry sausage, Vegetables |
Cutlery
| Type | Santoku |
| Series | Classic |
| Color | White |
Write Your Own Review
