Wusthof Classic 6 inch Utility Knife, White
The utility knife is smaller than a chef's knife but larger than a paring knife, making it the perfect knife for a magnitude of tasks. A utility knife is much like a versatile paring knife and is perfect for mincing shallots, onions, and herbs as well as cutting vegetables or small meats.
SKU
49840
$115.00
Specifications
Handle
| Length | 4.252 in |
| Material | Resilient Synthetic Handle, Riveted |
Production
| Method | forged |
| Rockwell hardness | 58 HRC |
Blade
| Length | 6.299 in |
| Width | 0.984 in |
Good For
| Fruit, Ham, Meat, Roast, Dry or semi-dry sausage, Vegetables |
Cutlery
| Type | Utility knife |
| Series | Classic |
| Color | White |
Write Your Own Review
