Wusthof Classic 3.5 inch Paring Knife, White
Small, versatile knife with slim blade and plain edge: this paring knife is the second most important knife to have in the kitchen. The small narrow blade tapers to a point at the tip and is easy to handle making it the perfect knife to trim and slice and peel small produce such as garlic cloves and herbs.
SKU
49839
$95.00
Specifications
Handle
| Length | 3.543 in |
| Material | Resilient Synthetic Handle, Riveted |
Production
| Method | forged |
| Rockwell hardness | 58 HRC |
Blade
| Length | 3.543 in |
| Width | 0.787 in |
Good For
| Small fruit, Small vegetables |
Cutlery
| Type | Paring knife |
| Series | Classic |
| Color | White |
Write Your Own Review
